- 28.4.2025
Úspěšně proběhlo cvičení ARDOS, které bylo součástí vojenského cvičení Federated Cloud 2025. Tato náročná akce prověřila naše schopnosti komunikace v podmínkách simulovaného blackoutu, zaměřená na vytvoření nouzové komunikační sítě pro Armádu ČR, Hasičský záchranný sbor, místní samosprávy a další subjekty krizového řízení.
Klíčové body cvičení:
Více než 27 radioamatérů rozmístěných na sedmi lokalitách po celé České republice
Přibližně 75 dalších zapojených pracovníků krizového řízení
Simulace v reálném prostředí s požadavky na skutečný objem dat
Cvičení bylo rozdělené do tří scénářů, které simulovaly v reálném prostředí a na reálném objemu dat, vytvoření nouzové komunikační sítě a orientací v ní. Následovalo odeslání aktuálních informací z lokalit na nadřazený stupeň, jejich agregace a odeslání výše.
Poté zástupci subjektů krizového řízení (HZS, AČR, samospráva) vyplnily požadavek na zásobování a tyto požadavky byly také předány dál. Pro rozšíření situačního povědomí byl odeslání za každou lokalitu také zákres v systému GIS. Následovalo předání informací k blackoutu z nadřízeného stupně na lokality.
Navzdory vážným problémům způsobeným geomagnetickou bouří, která uzavřela rádiová pásma na několik hodin, radioamatéři využili své zkušenosti a možnosti technického vybavení. Po čtyřech hodinách zkoušení různých postupů a možností jsme úspěšně využili dočasné okno a postupně splnili všechny úkoly s pouhým hodinovým zpožděním.
Celá operace probíhala pod dohledem zástupců Armády ČR a HZS, kteří ocenili improvizační schopnosti radioamatérů a odhodlání úspěsně dokončit cvičení i přes mimořádně nepříznivé podmínky.
Scénář č.1 Vybudování a provoz záložní rádiové sítě ARDOS
Na území České republiky došlo k rozsáhlému výpadku elektrické energie (BLACKOUT), který způsobil postupné selhávání komunikační infrastruktury, včetně telekomunikačních sítí, internetu a mobilních služeb. V důsledku toho se značně zkomplikovala koordinace složek integrovaného záchranného systému, státní správy i dalších subjektů krizového řízení.
V reakci na tuto situaci byli aktivováni radioamatéři zapojení do projektu ARDOS, jehož cílem je zajistit záložní komunikační spojení v krizových stavech. Díky svému vybavení a odborným znalostem začali radioamatéři budovat nouzovou komunikační síť, která umožní přenos klíčových informací mezi záchrannými složkami, státními institucemi a dalšími organizacemi podílejícími se na řešení krizové situace.
Komunikace mezi subjekty KŘ, respektive radioamatérskými stanicemi probíhala v hierarchické struktuře. Každá stanice měla svoji protistanici, danou z logické struktury krizového řízení. Objekty důležité pro obranu státu (ODOS) jsou podřízené Velitelství teritoriálních sil (VeTerS) a obce (Domažlice) je podřízená Krajskému operačnímu středisku HZS (KOPIS). Tyto stanice tedy komunikovaly pouze se subjektem, který jim byl předurčen k jejich podpoře. Stanice KOPIS a VeTerS byly podřízeny subjektu FECL, kde se sbíhají veškeré informace napříč celou sítí.
Komunikační síť byla rozdělena do tří komunikačních domén
- Doména KOPIS
- Doména VeTerS
- Doména FECL
Scénář č.2 Vojenská jednotka mimo dosah vojenských rádiových sítí
V případě, že voják nebo celá vojenská jednotka operuje mimo dosah standardní vojenské rádiové sítě a zároveň nemá k dispozici žádné alternativní komunikační prostředky, jako je mobilní telefon nebo satelitní spojení, vstupuje do hry systém ARDOS. Tento systém umožňuje nouzové spojení prostřednictvím radioamatérské komunikační sítě, která funguje nezávisle na běžné infrastruktuře.
Tento scénář demonstroval schopnosti vzájemné interoperability mezi vojenskou a radioamatérskou sítí. K realizaci bylo využito sdíleného pásma 6ti metrů, kdy provoz byl veden na radioamaterské frekvenci 51.500 MHz modulací FM.
V prostoru mezi Bechyní a Táborem byla vyvedena spojovací skupina složená z 4.BRN a AKIS, vybavena radioastanicí RF-13. Následně došlo k simulaci ztráty spojení a byla oslovena skupina radioamtérů v rámci cvičení, aby se pokusili navázat spojení na smluvené frekvenci s volacím znakem STODOLA 43. Spojení navázali radioamatéři s volacím znakem OK1BT a provedli výměnu požadovaných informací.
Cvičení úspěšně demonstrovalo vzájemnou kompatibilitu spojovacích prostředků a možnost využití sítě ARDOS pro podporu spojařů AČR.
Scénář č.3 Vyhledávání a pozorování bodů zájmu pomocí UAS
Předmětem cvičení v gesci dronů byla prezentace schopností civilních technologií při řešení krizových situací. Ukázka se skládala z možností software, tedy plánování letu, autonomní operace a schopnost přenášet obraz na delší vzdálenosti.
Pro ukázku schopností byl zvolen civilní dron DJI Mavic 2 Zoom ovládaný pomocí aplikace ATAK a jejího modulu UAS Tools. Jedná se o alternativní aplikaci třetí strany, která přidává dronu více možností. Během letu byl obraz pomocí ATAK streamován radioamatérskou sítí AREDN na vzdálené místo velení, kde operátoři mohli v reálném čase sledovat jak polohu pilota, dronu, tak zejména obraz. Obraz byl následně analyzován pomocí aplikace YOLO na detekci objektů v obraze, tedy přítomnost osob a vozidel, díky aplikovanému modelu dat.
Jako doplňkový scénář byla retranslace radiového provozu sítě Meshtastic, kdy jedno rádio bylo umístěno přímo na dronu. Síť Meshtastic v kombinaci s aplikací ATAK byla využita a prezentována k posílení situačního povědomí například v místě události.
Zapojené lokality do cvičení
Federated Cloud - Letiště Bechyně
Krajské operační a informační středisko Plzeňského kraje
Velitelství teritoriálních sil v Táboře
Jablonec nad Nisou - Vodní nádrž Mšeno
Vodní nádrž Slezská Harta
Město Domažlice
OK-RTS
Poděkování
Děkujeme subjektům krizového řízení za účast a podporu cvičení ARDOS
Děkujeme radioamatérům za přípravu a účast na cvičení ARDOS
OK1VRA, OK2DN, OK3ML, OK2MSC, OK1BT, OK1VPK, OK1FRN, OK1TRL, OK1TED, OK1SIM, OK1MDX, OK1NMJ, OK1WNG, OK1VOV, OK1VIK, OK1JRA, OK2IEN, OK2IPW, OK4RM ,OK9NJA, OK1RE, OK1HD, OK1LOL, OK5AM, OK1VBR, OK1BID